Nolūkā veicināt labo praksi ēku energoefektivātes jomā, Ekonomikas ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un žurnāls „Latvijas Būvniecība” 2010. gadā pirmo reizi Latvijā izsludināja konkursu „Energoefektīvākā ēka Latvijā 2010”.
Konkursa „Energoefektīvākā ēka Latvijā 2010” galvenais vērtēšanas kritērijs bija sasniegtais kopējais siltumenerģijas patēriņš apkurei un karstā ūdens sagatavošanai, kas atspoguļo ēkas energoefektivitāti. Nominācijās par ēku renovāciju papildus tika vērtēts siltumenerģijas ietaupījuma rādītājs pēc renovācijas. Kā sekundārie kritēriji tika izvirzīti būvniecības ilgtspējīgie risinājumi un kvalitāte, zaļā iepirkuma principu piemērošana būvdarbos, arhitektoniskā kvalitāte un ventilācijas sistēmas risinājumi.
Konkursa „Energoefektīvākā ēka Latvijā 2010” laureāti – 1.vietas ieguvēji:
- „Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2010” - daudzdzīvokļu dzīvojamā māja Jelgavā, K.Helmaņa ielā 3;
- „Energoefektīvākā atjaunotā sabiedriskā ēka Latvijā 2010” - Rīgas 141. pirmsskolas izglītības iestāde “Kastanītis”, Rīgā, Stērstu ielā 19;
- „Energoefektīvākā sabiedriskā ēka – jaunbūve 2010” - Pirmsskolas izglītības iestāde “Bitīte” Ventspilī, Kuldīgas ielā 134;
- „Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka – jaunbūve 2010” - daudzdzīvokļu ēka “Dienvidu pakavs – 2” Rīgā, Vienības gatvē 192;
- „Energoefektīvākā vienģimenes ēka Latvijā – jaunbūve 2010” - vienģimenes māja “Lielkalni” Ģipkā, Rojas novadā.
Konkursa žūrijas komisija vienlaikus lēma izteikt atzinību daudzdzīvokļu ēkai Rīgā, Rigondas gatvē 7 par sasniegto siltuma enerģijas ietaupījumu, kā arī vienģimenes mājai “Lielkalni” Ģipkā, Rojas novadā par inovācijām un ilgtspējīgu būvniecību.
Ekonomikas ministrs Artis Kampars uzsver, ka „būt taupīgiem, domāt un rīkoties zaļi – tie mūsdienās ir nozīmīgi vērtību kritēriji. Siltumnoturīgas ēkas ir viens no veidiem kā to varam īstenot dzīvē, tādēļ esmu gandarīts par ikvienu – kā sabiedrisko, tā dzīvojamo māju, kura ir būvēta atbilstoši energoefektivitātes standartiem. Eiropas Savienības līdzfinansējums, ko iedzīvotāji var saņemt savu ēku renovācijai, ir atbalsts mūsu būvniecības nozarei un būvmateriālu ražotājiem, samazinās energoresursu patēriņš un iedzīvotājiem ir mazāki komunālie maksājumi, vienlaikus tiek sakopta vide un katra atjaunotā ēka kļūst par kaimiņa pozitīvo piemēru. Visi konkursa dalībnieki ir apliecinājuši sevi par kārtīgiem saimniekiem un šodien saņemtās laureātu apliecības ir mājas saimnieka kvalitātes zīme.”
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Raimonds Vējonis atzīmē Latvijas pozitīvo pieredzi, piesaistot dažādus finansējuma avotus, energoefektivitātes projektu īstenošanai un norāda: „VARAM līdzfinansētie projekti ne tikai samazina siltumnīcefekta gāzu emisijas gaisā un nepieciešamo siltumenerģijas un apgaismojuma elektroenerģijas daudzumu ēkās, bet vienlaikus arī dod ļoti būtisku ieguldījumu Latvijas ekonomikas attīstībā kopumā. Latvijai ir ļoti labs potenciāls, īstenojot dažādus ar energoefektivitātes palielināšanu saistītus projektus gan pašvaldību, gan privātajā sektorā. Tāpēc svarīgi ir turpināt uzsākto darbu un neapstāties pie jau sasniegtā”.
Žurnāla „Latvijas Būvniecība” galvenā redaktore Lana Jūra:
„Noslēdzoties konkursam, secinājums ir viens – mums ir energoefektīvas ēkas un mēs protam tādas uzbūvēt - daudzām ēkām gan pēc atjaunošanas, gan jaunbūvēs ir sasniegts kopējais siltumenerģijas patēriņš apkurei un karstā ūdens sagatavošanai krietni zem 100 kWh/m2 gadā. Konkursā startēja viena zema enerģijas patēriņa ēka ar kopējo patēriņu 28 kWh/m2 gadā. Veicot ēku apskati, redzējām gan labu būvniecisko kvalitāti, gan ilgtspējīgus risinājumus.
Protams, sastapāmies arī ar kļūdām, kas radušās zināšanu vai pieredzes trūkuma dēļ. Arī līdzekļu deficīts nedod iespēju ieguldīt ēku būvniecībā un atjaunošanā tik, cik gribētos, un izdarīt visu, kas būtu nepieciešams uzreiz. Soli pa solim, veicot vienu energoefektivitātes pasākumu pēc otru – mēs katrs ejam uz savu energoefektīvāko ēku!
Lielākais prieks man ir par pašiem projektu īstenotājiem – māju īpašniekiem, apsaimniekotājiem, projektētājiem, būvniekiem - viņi ir uzdrošinājušies un ieguldījuši milzu darbu, zināšanas un dažos gadījumos pat visus savus spēkus, lai paveiktu to, ko mēs šodien redzam. Tieši tas man šķiet galvenais - mūsu konkursā pateikt viņiem paldies!”
Konkurss „Energoefektīvākā ēka Latvijā 2010” notika laika posmā no 2010. gada 18.marta līdz 20.maijam. Konkursa ietvaros kopumā tika saņemts 21 pieteikums. Konkursa nolikums tika sagatavots kopā ar informatīvās kampaņas „Dzīvo siltāk” sadarbības partneriem, kas arī veica iesniegto projektu vērtēšanu, – Latvijas Būvinženieru savienību, Latvijas Būvnieku asociāciju, Latvijas Būvmateriālu tirgotāju asociāciju, Latvijas Namu pārvaldnieku un apsaimniekotāju asociāciju, Latvijas Inženierkonsultantu asociāciju, Tehnisko ekspertu asociāciju, Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienību, Kurzemes reģionālo enerģētikas un attīstības aģentūru, Latvijas Logu un durvju ražotāju asociāciju, Rīgas Tehnisko universitāti. Konkursa atbalstītāji ir SIA „Profine”, SIA „Tenapors”, SIA „Paroc”, SIA „Saint Gobain Celtniecības produkti”, SIA „Delta Urban” un Nordea banka.
Nominācijā „Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2010” tika iesniegti 12 pieteikumi:
1) Daudzdzīvokļu ēka; Ventspils, Lielais prospekts 22;
2) Daudzdzīvokļu ēka; Liepāja, Kungu iela 71/75;
3) Daudzdzīvokļu ēka; Rīga, Bebru iela 4;
4) Daudzdzīvokļu ēka; Rīga, Kurzemes prospekts 14;
5) Daudzdzīvokļu ēka; Jelgava, K. Helmaņa iela 3;
6) Daudzdzīvokļu ēka; Jelgava, 4.līnija 1;
7) Daudzdzīvokļu ēka; Rīga, Rigondas gatve 7;
8) Daudzdzīvokļu ēka; Valmiera, Gaujas iela 13;
9) Daudzdzīvokļu ēka; Rīga, Anniņmuižas bulvāris 60;
10) Daudzdzīvokļu ēka; Valmiera, Beātes iela 25A;
11) Daudzdzīvokļu ēka; Liepāja, Klaipēdas iela 102;
12) Daudzdzīvokļu ēka; Liepāja, Eduarda Tisē iela 81.
Nominācijā „Energoefektīvākā atjaunotā sabiedriskā ēka Latvijā 2010” tika iesniegti 2 pieteikumi:
1) Ventspils 3. vidusskolas ēka; Ventspils, Tārgales iela 51;
2) Rīgas 141. pirmsskolas izglītības iestāde „Kastanītis”; Rīga, Stērstu iela 19.
Nominācijā „Energoefektīvākā sabiedriskā ēka – jaunbūve 2010" tika iesniegti 2 pieteikumi:
1) Pirmsskolas izglītības iestāde „Bitīte”; Ventspils, Kuldīgas iela 137;
2) Valmieras pamatskola; Valmiera, Leona Paegles iela 40A.
Nominācijā „Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka – jaunbūve 2010” tika iesniegti 4 pieteikumi:
1) Daudzdzīvokļu ēka „Skanstes virsotnes”; Rīga, Skanstes iela 29a;
2) Daudzdzīvokļu ēka Dienvidu Pakavs - 2; Rīga, Vienības gatve 192;
3) Daudzdzīvokļu ēka; Sigulda, Dzērveņu iela 1;
4) Daudzdzīvokļu ēka; Sigulda, Dzērveņu iela 3.
Nominācijā „Energoefektīvākā vienģimenes ēka Latvijā – jaunbūve 2010” tika iesniegts 1 pieteikums:
1) Privātmāja „Lielkalni”, Ģipka, Rojas novads.