Daudzdzīvokļu ēka Graudu ielā 6A, Valmierā
Projekta pasūtītājs: SIA Valmieras namsaimnieks
Projekta autors: Liene Melece
Galvenais būvuzņēmējs: SIA Plastik
Būvdarbu vadītājs: Inārs Priede
Būvuzraugs: Pēteris Gudrinieks
Projekta apraksts:
Daudzdzīvokļu ēka Graudu ielā 6A, Valmierā ekspluatācijā nodota 1980. gadā, bet renovācijas projekts īstenots 2013. gadā. ēkai ir 5 stāvi un pagrabstāvs, ēkā ir 61 dzīvoklis un kopējā platība 3379.30m².
Ēkas ārsienas veidotas no 300 mm keramzītbetona paneļiem, kas renovācijas laikā siltinātas ar 100mm biezuma minerālvati PAROC FAS3. Cokols siltināts ar ekstrudētaputupolistirola plāksnēm Finnfoam 300 FL b=50mm. Bēniņu pārsegumu veido dzelzsbetona dobtie paneļi 220mm biezumā, kas siltināti ar beramo Isover vati KV041 200mm biezumā unizmantota tvaika izolācijas plēve. Arī pagraba/grīdas pārsegumu veido dzelzsbetona dobtie paneļi 220mm biezumā, kuru siltināšanai izmantota 100mm biezuma minerālvate PAROC FAL1.
Jumta konstrukcija veidota no dzelzbetona paneļiem kā zemslīpju savietotā jumta konstrukcija, un renovācijas laikā izmantots kausējamais jumta segums 2 kārtās.
Nomainītas vējtvera durvis, kā arī ēkā nomainīti vecie logi pret PVC pakešlogiem ar divstiklu paketi ar selektīvo stiklu (U≤1.3)un argona gāzes pildījumu. Hidroizolācijai izmantotas montāžas putas, bet logu ailas siltinātas ar PAROC FAB3 20mm.
Pirms renovācijas siltumenerģijas patēriņa regulēšanai netika izmantoti alokatori un termoregulatori. Renovācijas laikā veikta siltummezgla rekonstrukcija, nomainot uz pieslēgumu pēc neatkarīgās shēmas. Ēkas apkures sistēma sadalīta pa fasādēm, katrai ēkas fasādei paredzēts savs siltummainis. Nomainīti apkures guļvadi, veikta cauruļvadu siltināšana. Apkures stāvadunoslēgarmatūru un iztukšošanas ventiļu nomaiņa, uzstādot uz stāvvadiem balansējošos ventiļus. Sadales sistēma aprīkota ar plūsmas balansēšanas vārstiem. Nomainīti sildķermeņi kāpņu telpās un uzstādīti termoregulatori.
Siltuma temperatūra tiek regulēta atkarībā no ārgaisa temperatūras, pazemināta naktīs un brīvdienās, kā arī to var regulēt individuāli ar termoregulatoriem. Siltumenerģijas uzskaitei tiek lietota vienotā uzskaite siltummezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Ēkā pieslēgts Lattelecom Telemetrijas pakalpojums attālinātai siltuma vadībai. Telemetrijas pakalpojums ļauj automātiski nolasīt ūdens un siltumenerģijas patēriņu ēkā,analizēt iekārtu darbības informāciju. Apkures sistēmu iespējams vadīt un ieregulēt attālināti.
Ēkai ir centralizētā karstā ūdens sagatavošana siltuma mezglā, un renovācijas gaitā nomanīti un izolēti ūdensapgādes stāvvadi un guļvadi pagrabā. Karstā ūdensapgādes sistēmai uzstādīti balansējošie vārsti.Karstā ūdens temperatūras regulēšana ēkā notiek siltummezglā, un temperatūras regulēšana notiek piemērojoties apstākļiem un atkarībā no ēkas lietošanas veida. Apkurei un karstā ūdens sagatavošanai ir vienota uzskaite.
Attiecībā uz ventilāciju tiek nodrošināta vēdināšana, dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce. Ārsienās iebūvēti gaisa pieplūdes elementi FRESH 100 THERMO (71gab.).
Veikta arī iekšējo elektrotīklu renovācija – atjaunots ēkas iekšējais elektrotīkls. Īstenota pagraba elektroinstalācijas pārbūve, gaismekļu, nozarkārbu, slēdžu nomaiņa pārvietojot par siltinājuma tiesu. Elektroinstalāciju un sakaru kabeļu sakārtošana kāpņu telpās.Izveidota energoefektīvas teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana, izveidota zibensaizsardzības sistēma.
Domājot par risinājumiem atkritumu samazināšanā, kāpņu telpās izvietotas ZAAO kastes papīra makulatūrai. Pie ēkas atrodas atkritumu šķirošanas konteineri.
Saskaņā ar siltumenerģijas datu patēriņu gada laikā, piemēram, ja 2010. gadā tas sasniedza 549,81 MWh gadā, 2011. gadā 500,98 MWh gadā, tad pēc renovācijas 2014. gadā tas jau bija 354,67 MWh, 2015. gadā 355,33 MWh, 2016. gadā – 394,34 MWh.
Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.