• Nominācija

  • Gads

  • Pilsēta

  • Tikai laureāti

  • Projekta autors

  • Būvuzņēmējs

  • Pasūtītājs / Uzņēmējs

Objekti

Objekta nosaukums Adrese Novads/pilsēta

Projekta pasūtītājs:
NHC 4, SIA
Projekta autors:
SIA Pillar Architekten
Galvenais būvuzņēmējs:
SIA Pillar Architekten
Būvdarbu vadītājs:
Modris Kārkliņš, Raitis Kravalis
Būvuzraugs:
Pēteris Ķīķeris

Projekta apraksts:

Noliktavas ēka Maskavas ielā 462 k-1, Rīgā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 2021. gadā. A klases noliktavas ēka ar kopējo platību 21256,53 m². Ēkai ir 4 virszemes stāvi un 32 rampas. Ēkas pirmajā stāvā izvietotas noliktavas, otrajā stāvā modernas biroja telpas. Ēka pamati – dzelzsbetona bloki; vertikālā konstrukcija – dzelzsbetona karkasa konstrukcijas, skārda loksnes ar antikorozijas pārklājumu; starpstāvu pārsegumi – dzelzsbetona paneļi; jumta konstrukcija – metāla sijas, metāla karkasa konstrukcijas; jumta segums – ruberoīds. 

Ēkas ārsienas siltinātas ar siltumizolāciju 120 mm biezumā, jumta segums ar akmens vati 300 mm biezumā. Hidroizolācijas montāžai izmantota Siga Fentrim IS20 iekšējā lenta un Siga fentrim IS2 ārējā lenta, siltumizolācijas montāžai montāžas putas Penosil GoldGun 65 Plus All Season

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde ar gāzes apkures katlu. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, tiek veikts temperatūras pazeminājums naktī un brīvdienās, kā arī siltumu regulē individuāli ar termoregulatoriem. Tiek veikta vienotā siltumenerģijas uzskaite siltuma mezglā tikai apkurei un uz katru noliktavas bloku ir atsevišķi siltuma skaitītāji. Karstā ūdens sagatavošana notiek centralizēti siltuma mezglā. Karstā ūdens temperatūra tiek regulēta siltuma mezglā. Tiek veikta vienotā uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. 

Attiecībā uz ventilāciju ēkai ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa.  

Ir izveidota energoefektīvas teritorijas  vai telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana, izveidota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma, izveidota elektrotransporta uzlādes vieta un uzstādīti dūmu detektori. 

Saskaņā ar ēkai piešķirto energosertifikātu tā atbilst A klasei ar enerģijas patēriņa novērtējumu 67,38 kWh/m² gadā. 

Video: https://www.youtube.com/watch?v=fmpQYwzXuzk&list=PLKEejtELkPct7roBcpOGEhFe4l2ftSurn&index=8

Projekta pasūtītājs:
SIA YIT LATVIJA
Projekta autors:
SIA Tectum
Galvenais būvuzņēmējs:
SIA YIT LATVIJA
Būvdarbu vadītājs:
Oļegs Bogdanovs
Būvuzraugs:
SIA PROKRIAL

Projekta apraksts:

Daudzdzīvokļu ēka Dzelzavas ielā 110, Rīgā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 2022. gadā. Ēkai ir 7 virszemes stāvi un kopējā ēkas platība ir 4196 m2. Ēkas novietnes izvelē tika ņemts vērā valdošo vēju ietekme būves novietojumu,  saules insolācijas ietekme apbūves zemes gabalam un debespušu orientācija atbilstoši diennakts dabiskajam apgaismojumam. 

Ēkas ārsienas veido 3-slāņu dzelzsbetona saliekamie paneļi, kas siltināti ar akmens vate siltumizolāciju Paroc COS5 180 mm biezumā. Bēniņu pārsegumu veido dobtie saliekamās dzelzsbetona Consolis Latvija pārseguma plātnes HCE220. Pagraba/grīdas pārsegumu veido dzelzsbetona saliekamie paneļi, kas siltināti ar putupolistirolu EPS 280 mm biezumā. Ēka ir bitumena jumta segums Technonicol Bipol XL un Technonicol EPP. Jumta konstrukcijas siltināšanai izmantotas akmens vates plāksnes Paroc Ros 50 un Paroc Ros 30, un putupolistirols Tenapors EPS 100. Hidroizolācijas montāžai izmantotas elastīgās vienkomponenta poliuretāna  montāžas putas Soudal Flexi Foam All Season, tvaika izolācijas montāžai izmantots hermētiskais tvaika izolācijas slānis Siga Fentrim 20, siltumizolācijai elastīgās vienkomponenta poliuretāta  montāžas putas Soudal Flexi Foam All Season un akmens vate Paroc Extra

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, tiek veikts temperatūras pazeminājums naktīs un brīvdienās, kā arī regulēt var individuāli ar termoregulatoriem. Tiek veikta vienotā uzskaite siltuma mezglā tikai apkurei, vienotā uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai un individuāli ar alokatoriem. Karstā ūdens sagatavošana notiek centralizēti siltuma mezglā. Tiek veikta atsevišķa uzskaite karstā ūdens sagatavošanai un vienotā uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Attiecībā uz ventilāciju ēkā ir dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce. 

Izveidota energoefektīvas apgaisme – ēkā uzstādīti laika zonas sensori, kustības un skaņas sensori, ar saules enerģijas apgaismots ēkas numurs. Izveidotas 2 elektrotransporta uzlādes vietas, ir uzstādīti dūmu detektori. Ēkas koplietošanas telpā uzstādīta ugunsgrēka trauksmes sistēma.  

Saskaņā ar ēkai piešķirto energosertifikātu tā atbilst A klasei ar enerģijas patēriņa novērtējumu 71 kWh/m² gadā.  

Video: https://www.youtube.com/watch?v=fC9zaw7T3dE&list=PLKEejtELkPct7roBcpOGEhFe4l2ftSurn&index=19

Projekta pasūtītājs:
SIA Hepsor BAL9
Projekta autors:
IA Diānas Zalānes projektu birojs
Galvenais būvuzņēmējs:
SIA Mitt&Perlebach
Būvdarbu vadītājs:
Māris Zaimiņš
Būvuzraugs:
Ģirts Būmanis

Projekta apraksts:

nominācijā “Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka. Jaunbūve” – 2.vieta.

Daudzdzīvokļu ēka Baložu ielā 9, Rīgā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 2022. gadā. Ēkai ir 3 virszemes stāvi ar kopējo platību 1513 m2 un  1 pazemes stāvs. Ēkā ir 18 dzīvokļi. Pamatu konstrukcijai izbūvēta monolītā betona pamatu plātne, vertikālajām konstrukcijām izmantoti dobie betona bloki. Stāvu pārsegumiem izmantotas HCS dobās dzelzsbetona plātnes. Jumta konstrukcijai izmantoti tērauda un koka elementi. 

Ēkas ārsienas veido dobie betona gludie bloki, kas siltināti ar akmens vati Paroc Ultra 200 mm biezumā, Paroc Linio 10, 200 mm biezumā un putupolistirolu Tenapors EPS EXTRA, 150 mm biezumā. Ēkā izbūvēts mansarda stāvs, kur izmantoti tērauda un koka siju elementi un siltinājumam izmantota akmens vate Paroc Rob 80, 200 mm biezumā. Pagraba/grīdas pārsegumu veido armēts betona slānis uz grunts, monolītā dzelzsbetona plātne un dobā dzelzsbetona plātne. Attiecīgi siltinājums veikts ar putupolistirolu EPS 100, 150 mm, putupolistirolu EPS 100, 100 mm, skaņas izolācijas materiālu Paroc SSB1, 20 mm un putupolistirolu EPS 100, 20 mm. Jumta segumam izmantots skārda valcprofils. Veikta ārdurvju montāža pret ielu un pret iekšpagalmu, kur izmantots alumīnija durvju profils un trīskārša stikla pakete. Montāžai izmantoti leņķa kronšteini ar ribu, fasādes enkuri, betona skrūves, premium koka skrūves, tvaika izolācijai Bicroelast EPP zem koka detaļām. 

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde ar rūpnieciski izgatavotu siltummezglu. Siltuma regulēšana ēkā tiek veikta individuāli ar termoregulatoriem. Tiek veikta vienotā siltumenerģijas uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai, kā arī individuāli ar alokatoriem. Karstā ūdens sagatavošana notiek centralizēti siltuma mezglā. Karstā ūdens temperatūra tiek regulēta siltuma mezglā. Tiek veidota vienotā siltumenerģijas uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. 

 Attiecībā uz ventilāciju ēkā tiek nodrošināta vēdināšana, dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce, un dabiskā pieplūde un mehāniskā nosūce.  

Koplietošanas telpās izvietoti kustību sensori uz griestiem un sienām. Ir izbūvēta zibensaizsardzības sistēma un ierīkoti dūmu detektori. 

Saskaņā ar ēkai piešķirto energosertifikātu tā atbilst A klasei ar enerģijas patēriņa novērtējumu 90,3 kWh/m² gadā.  

Projekta pasūtītājs:
Biedrība Kartupeļu 19
Projekta autors:
SIA 4E
Galvenais būvuzņēmējs:
SIA PRO DEV
Būvdarbu vadītājs:
Jānis Borisēvičs
Būvuzraugs:
SIA Būvprojektu Vadības Birojs

Projekta apraksts:

nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka” – 1.vieta.

Daudzdzīvokļu ēka Kartupeļu ielā 19, Rīgā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1969. gadā. Tā ir piecu stāvu silikātķieģeļu ēka ar pagrabu un kopējo platību 3165,79 m2. Ēkā iepriekš netika izmantoti alokatori un termoregulatori. 

Renovācijas laikā silikātķieģeļu ārsienām izveidota ventilējamā fasāde un sienas siltinātas ar minerālvati Isover KL-35, b=200mm. Vēja izolācijai izmantota minerālvate Isover RKL-31, b=30mm. Bēniņu pārseguma dzelzsbetona paneļi siltināti ar beramo siltumizolāciju Isover KV041, b=350. Pagraba/grīdas dzelzsbetona pārsegums siltināts ar akmens vates lamelām PAROC CGL, b=150mm. Jumta segumam esošais šīferis nomainīts pret jaunu jumta segumu ETERNIT KLASIKA. Veikta arī logu nomaiņa. Montāžai izmantota hermetizējošā lenta Pro Clima Contega SL, poliuretāna putas Penosil Premium Elastic Gufoam

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde un veikta pāreja no viencauruļu uz divcauruļu apkures sistēmu. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras un individuāli ar termoregulatoriem. Ēkā ir vienotā siltumenerģijas uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai, kā arī individuāli ar alokatoriem. Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltummezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana notiek siltuma mezglā. 

Attiecībā uz ventilāciju ēkā ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa.  

Veikta arī iekšējo elektrotīklu renovācija: atjaunots ēkas iekšējais  elektrotīkls. Izveidota energoefektīvas teritorijas  vai telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana. 

Pēc renovācijas laikā no 2022. gada jūnija līdz 2023.gada aprīlim kopējais siltumenerģijas patēriņš bija 235,36  MWh jeb 91  kWh/m2. Tikai apkurei no 2022. gada oktobra līdz 2023. gada aprīlim bija 100,257 MWh jeb 39 kWh/m2.   

Ēka atjaunota piesaistot Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu
Apkure pēc ēkas atjaunošanas (izmērītais) 38.06 kWh/m2, Kopējais siltumenerģijas ietaupījums ir 60 %

Video: https://youtu.be/srQ6zeRZWoE

Projekta pasūtītājs:
Biedrība Vidrižu 4
Projekta autors:
SIA Siltie Nami
Galvenais būvuzņēmējs:
SIA PRO DEV
Būvdarbu vadītājs:
Andrejs Kalniņš
Būvuzraugs:
SIA ZK Pils

Projekta apraksts:

Daudzdzīvokļu ēka Vidrižu ielā 4, Rīgā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1981. gadā. Ēkai ir 10 virszemes stāvi un viens pazemes stāvs. Ēka būvēta no ķieģeļa nesošām sienām, paneļiem, dzelzsbetona pārseguma un paneļu plakanā jumta. Ēkas kopējā platība ir 12 229,20 m2. Ēkā iepriekš netika izmantoti alokatori un termoregulatori. 

Renovācijas laikā ēkas gāzbetons un dobto māla ķieģeļu ārsienas siltinātas ar akmens vati 150 mm un 180 mm biezumā. Stiegrota betona paneļu bēniņu pārsegums siltināts ar beramo vati 300 mm biezumā. Stiegrota betona paneļu pagraba/grīdas pārsegums siltināts ar akmens vates lamelām 100 mm biezumā. Ēkas jumta segumam izmantots bituma ruļļmateriāls un kāpņutelpu jumti siltināti ar akmens vates izolāciju 200 mm biezumā. Veikta ēkas ārdurvju un logu nomaiņa. Montāžai izmantota Penosil Full glue, Soudal SWS folienband inside tape un aiļu siltumizolācijai akmens vate 30 mm biezumā. 

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, tiek veikts temperatūras pazeminājums naktī un siltumu regulē individuāli ar termoregulatoriem. Siltumenerģijas uzskaite tiek veikta individuāli ar alokatoriem. Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltummezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana notiek siltuma mezglā. Tiek veikta vienotā siltumenerģijas uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. 

Attiecībā uz ventilāciju ēkā tiek izmantota vēdināšana, dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce. 

Izveidota energoefektīvas teritorijas  vai telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana, sakārtota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma. 

Ēka atjaunota piesaistot Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu
Apkure pēc ēkas atjaunošanas (izmērītais) 40.53 kWh/m2, Kopējais siltumenerģijas ietaupījums ir 54 %

Projekta pasūtītājs:
Edgars Kudurs
Projekta autors:
SIA Arhitekt
Galvenais būvuzņēmējs:
Edgars Kudurs
Būvdarbu vadītājs:
Edgars Kudurs
Būvuzraugs:
Arnis Dzalbs

Projekta apraksts:

nominācijā “Energoefektīvākā vienģimenes ēka” – 1.vieta.

Privātmāja Talsu ielā 25a, Rīgā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 2022. gadā. Tā ir vienstāvīga ēka ar kopējo platību 201,2 m2.  

Ēka celta no Ecoterm plus gāzbetona blokiem un ārsienas siltinātas ar siltumizolācijas materiālu 100 mm biezumā. Jumta segumam izmantots kausētais bitumens, kas siltināts ar siltumizolācijas materiālu 400 mm biezumā.  

Ēkā ir lokālā siltumapgāde ar siltumsūkni. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, tiek veikts temperatūras pazeminājums brīvdienās, kā arī regulēt var individuāli ar termoregulatoriem. Karstā ūdens sagatavošana notiek centralizēti siltuma mezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana ēkā notiek piemērojoties apstākļiem un atkarībā no ēkas lietošanas veida. Tiek veikta atsevišķa siltumenerģijas uzskaite karstā ūdens sagatavošanai.  

Attiecībā uz ventilāciju ēkā ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa. Tiek monitorēts CO2 līmenis un ventilācija darbojas atbilstoši gaisa kvalitātei. 

Elektrība tiek iegūta no atjaunojamiem energoresursiem – ir uzstādītas saules baterijas elektrības ražošanai. Tāpat izveidota energoefektīvas teritorijas  un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana, izveidota elektrotransporta uzlādes vieta, uzstādīti dūmu detektori.  

Saskaņā ar ēkai piešķirto energosertifikātu tā atbilst A klasei ar enerģijas patēriņa novērtējumu 75 kWh/m² gadā. 

Projekta pasūtītājs:
Valsts a/s „Ceļu satiksmes drošības direkcija”
Projekta autors:
SIA „ARHIS Arhitekti”
Galvenais būvuzņēmējs:
SIA Skonto būve
Būvdarbu vadītājs:
Modris Seļakovs
Būvuzraugs:
Indulis Eglītis, Kaspars Aksenoks, Aigars Rudzītis

Projekta apraksts:

Motormuzeja ēka S.Eizenšteina ielā 8, Rīgā pirmo reizi ekspluatācijā nodota 1988. gadā. Ēkas rekonstrukcija veikta 2015. gadā. Pirms pārbūves ēkas platība bija 7322 m2. Ēkas platībā pēc rekonstrukcijas ir 7674,30 m2, virszemes stāvu skaits – 4. Esošā muzeja ēka tika pārbūvēta, lai pēc iespējas paplašinātu ekspozīcijai domātās platības, izveidotu ērtu, mūsdienīgu ieejas risinājumu, uzlabotu apmeklētāju plūsmas organizāciju ar skaidru navigāciju, nodrošinātu muzeja pilnīgu pieejamību visiem tā apmeklētājiem, veidotu šodienas prasībām atbilstošu telpu un ekspozīciju iekārtojumu.

Pārbūves rezultātā ieviesti vairāki ilgtspējīgi risinājumi. Attiecībā uz transportu un mobilitāti izveidots ērts, mūsdienīgs ieejas risinājums, kas nodrošina uzlabotu apmeklētāju plūsmas organizāciju, kā arī vides pieejamību visiem tā apmeklētājiem ar dažādām prasībām. Uzlabota arī iekšējās vides kvalitāte – iepriekš ēkā nebija atbilstoša mehāniskā ventilācija, dzesēšana. Modernizācijā sakārtots arī ēkas mikroklimats, nodrošinot dzesēšanu un vēdināšanu ekspozīciju zālēs, īpašu mikroklimatu fondu glabātuvēs, kur konstanti jāuztur noteikts gaisa mitruma līmenis. Pie inovatīviem risinājumiem jāmin, ka ēkā ir izveidota BMS sistēma, kas pilnībā kontrolē siltumenerģijas un aukstumenerģijas piegādi ēkā. Lielākā daļa telpu ir aprīkotas arī ar individuālajiem temperatūras sensoriem, kas ļauj kontrolēt telpu gaisa temperatūru ar BMS. Vadības panelī iespējams redzēt visas AHU iekārtas, iestādīt nakts vēdināšanas un dažādas citas iespējas. Piemēram, dzesēšanas sezonā, ja tiek atvērts logs, tiek pārtraukta aukstumnesēja padeve. Inovatīvs dzesēšanas risinājums maksimāli veicot ēkas vēdināšanu ar automātiskajām virsgaismām. Pēc pirmās vasaras sezonas elektroenerģijas patēriņš dzesēšanai tikai 0,9 kWh/m2 gadā.

Kā norobežojošās fasādes konstrukcijas izmantoti TENAX cinkotā tērauda profila paneļi, kas siltināti ar Paroc WAS 35t siltumizolāciju 200 mm, Paroc WPS 3nj vēja izolāciju 20 mm un

Ruukki T15-115(25) loksnēm 1 mm. Pamata ēkā fasādi veido ventilēta ķieģeļu mūra siena, kas siltināta ar Paroc WAS 35 siltumziolāciju 15 0mm, un ķieģeļu mūri 380 mm. Kāpņu telpas piebūves fasādei arī ir ventilēta ķieģeļu mūra siena, kam izmantota Ventimax siltumizolācija 150 mm. Neventilētajai dzelzsbetona sienai izmantota Paroc siltumizolācija 150 mm un apmetums RAL 7024 20 mm. Dzelzsbetona konstrukcijas sienai izmantota Paroc siltumizolācija 150 mm biezumā un betons 120 mm biezumā.

Pagraba daļā grīdu uz grunts veido grīdas segums 5 mm, betons 180 mm, blietētas šķembas 150 mm, putupolistirols DOW Styrofoam 70 mm un hidroizolācija 5 mm.

Jumta konstrukciju virs terases veido betons 120 mm, putupolistirols DOW Styrofoam 150 mm, dzelzsbetons 220 mm un izlīdzinošā cementa java 30 mm. Iepriekšējo jeb veco jumta konstrukciju veido metāla jumta profils 1 mm, siltumizolācija WLG 035 200 – 300 mm, dzelzsbetons 220 mm, hidroizolācija 27 mm un bitumens 5 mm. Jumtu virs kāpņu telpas piebūves Paroc siltumizolācija 250 mm un dzelzsbetons 220 mm. Jumta jauno daļu veido TENAX tērauda profils 1 mm, Paroc ROB/ROS siltumizolācija 200 mm, hidroizolācija Unifleks 10 mm un bitumens 5 mm.

Ēkā ir nomainītas ārdurvis uz siltinātām metāla durvīm (U=2,00 W/m2K) un siltinātiem metāla vārtiem. Ēkā veikta logu nomaiņa (Uw=1,2 W/m2K), virsgaismas logi Uw=0,81 W/m2K), fasāžu sistēma Uw=0,71 W/m2K). Logu tvaika izolācijai izmantotas celtniecības putas un tvaika lentas.

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma temperatūra tiek regulēta atkarībā no pārgaisa temperatūras, tā tiek pazemināta naktīs un brīvdienās, kā arī to var regulēt individuāli ar termoregulatoriem. Siltuma enerģijai ir vienotā uzskaite siltummezglā tikai apkurei, ir vienotā uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai, kā arī individuālā ar alokatoriem.

Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltummezglā. Karstā ūdens temperatūra tiek regulēta, piemērojoties apstākļiem un atkarībā no ēkas lietošanas veida. Karstā ūdens sagatavošanai nepieciešamā siltumenerģija tiek uzskaitīta atsevišķi.

Ēkai ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa. Pārbūves gaitā veikta iekšējo elektrotīklu renovācija: atjaunots ēkas iekšējais elektrotīkls. Izveidota energoefektīvas teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana. Sakārtota un izveidota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma, ierīkoti dūmu detektori.

Saskaņā ar 2015. gadā ēkai izsniegto pagaidu energosertifikātu ēka atbilst D klasei un tās atsauces vērtība ir 91,9 kWh/m2. Enerģijas patēriņš tiek novērtēts 129,0 kWh/m2 gadā, primārais enerģijas novērtējums ir 173,6 kWh/m2 gadā, bet oglekļa dioksīda emisijas novērtējums ir 3,8 kgCO2/m2 gadā.

Projekta pasūtītājs:
Valsts a/s „Ceļu satiksmes drošības direkcija”
Projekta autors:
SIA „ARHIS Arhitekti”
Galvenais būvuzņēmējs:
SIA Skonto būve
Būvdarbu vadītājs:
Modris Seļakovs
Būvuzraugs:
Indulis Eglītis, Kaspars Aksenoks, Aigars Rudzītis

Projekta apraksts:

CSDD Klientu apkalpošanas centrs (KAC)S.Eizenšteina ielā 8, Rīgā ekspluatācijā nodots 2016. gadā. Ēka būvētā kā vienots ēku komplekss ar Rīgas Motormuzeju ar savietotiem inženiertīkliem. Ēkas platība ir 2896,10 m2, tai ir 5 virszemes stāvi. Pamati – dzelzsbetona pāļi, monolītais betons, ēkas nesošais karkass – monolītais dzelzsbetons, metāla karkass, pārsegumi – dzelzsbetons.

Ēkas būvniecībā ieviesti vairāki ilgtspējīgi risinijājumi. Piemēram, pret dienvidiem pavērstā fasāde visā tās augstumā aprīkota ar metāla režģi, kura ir apzaļumota, lai vasaras karstajā laikā radītu dabisku pavēni un īpašu gaisotni darba kabinetos. Augi katra stāva līmenī tiek dēstīti speciālās substrāta kastēs, kas aprīkotas ar drenāžu un automatizētu kapilāro laistīšanu. Izveidots elektroauto pieslēguma punkts, lai ikviens KAC apmeklētājs var veikt sava transportlīdzekļa uzlādi. Ēkā gandrīz katrā biroja telpā iespējams veikt iekštelpu mikroklimata individuālu kontrolēšanu ( temperatūra, ventilācija, dzesēšana). ZA fasāde ir veidota kā dubultā fasāde trokšņu mazināšanai. Dubultā fasāde nodrošina mazāku siltumenerģijas patēriņu ziemā, bet vasarā samazina nepieciešamo enerģiju  dzesēšanai. Dienvidu fasāde apzaļumota – Tangūtijas mežvīteņa (clematis tangutica) lapotne novērsīs nepieciešamību slēpties no saules stariem, aizsedzot logus, un mazinās gaisa dzesēšanas apjomu. Ēkā ir izveidota BMS sistēma, kas pilnībā kontrolē siltumenerģijas un aukstumenerģijas piegādi ēkā.  Lielākā daļa telpu ir aprīkotas arī ar individuālajiem temperatūras sensoriem, kas ļauj kontrolēt telpu gaisa temperatūru ar BMS. Vadības panelī iespējams redzēt visas AHU iekārtas, iestādīt nakts vēdināšanas un dažādas citas iespējas. Piemēram, dzesēšanas sezonā, ja tiek atvērts logs, tiek pārtraukta aukstumnesēja padeve.

Katra fasāde būvēta un siltināta atšķirīgi. Fasādei F1 izmantoti 200mm, AEROC Universal 300/200 200 mm, siltumizolācija Cortex one 40 mm un gaisa šķirkārta. Fasādei F2 izmantoti 200 mm, AEROC Universal 300/200 200 mm, siltumizolācija Cortex one 15 mm un apmetums. Fasādei F2 ar FS4 – 200 mm, AEROC Universal 300/200 200 mm, siltumizolācija Cortex one 15 mm, apmetums 700 – 1500 mm un stiklotās fasādes gaisa šķirkārta. Fasāde F3 – 200 mm, AEROC Universal 300/200 150 mm, siltumizolācija Cortex one 15 mm un apmetums.

Pagraba/grīdas pārsegums veidots no pārejas grīdas, ko veido 130 mm betons 150mm Putupolistirols DOW Styrofoam 300, 180 mm dzelzsbetons un 5mm hidroizolācija. Otra konstrukcijas daļa ir grīda uz grunts, ko veido 85 mm betons, 100mm putupolistirols DOW Styrofoam 300, 5 mm hidroizolācija un 70 mm betons.

Jumta konstrukciju veido pārejas jumts, ko veido 5 mm hidroizolācija, 180 mm dzelzsbetons, 20 mm siltumizolācija ROB 80, 150 mm siltumizolācija ROS 30 g un 50 mm siltumizolācija ROS 30. Nākamo jumta daļu veido 5 mm hidroizolācija, 20 mm siltumizolācija ROB 80, 200 mm siltumizolācija ROS 30g, 30-150 mm izlīdzinošais slānis – keramzīts un 180 mm dzelzsbetona pārsegums. Jumta konstrukcijas trešo daļu veido 200 mm putupolistirols DOW Styrofoam 300, 5 mm hidroizolācija, 30-180 mm izlīdzinošais slānis – keramzīts un 180 mm dzelzsbetona pārsegums.

Ārējām durvīm izmantotas trīsstiklu pakešu durvis (U=1,7 W/m2K). Katrā fasādes pusē ielikti logi ar atšķirīgām Uw vērtībām, kā arī izmantota stikla fasādes sistēma (Uw=1,50 W/m2K) un virsgaismas stiklojums (Uw=1,43 W/m2K).

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde, siltuma regulēšana notiek atkarībā no pārgaisa temperatūras, kā arī temperatūra tiek pazemināta naktīs un brīvdienās un to var regulēt individuāli ar termoregulatoriem.

Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltummezglā, un ūdens temperatūras regulēšana notiek piemērojoties apstākļiem un atkarībā no ēkas lietošanas veida. Siltumenerģijas uzskaite karstā ūdens sagatavošanai nav paredzēta.

Attiecībā uz ventilāciju ēkai ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa.

Ēkai ir veikta iekšējo elektrotīklu renovācija: atjaunots ēkas iekšējais elektrotīkls. Ir izveidota energoefektīvas teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana. Ir sakārtota vai izveidota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma, ieviesti dūmu detektori. Izveidota elektrotransporta uzlādes vieta, pieslēguma vieta ēkas autonomajai elektroapgādei.

Saskaņā ar 2015. gadā ēkai izsniegto pagaidu energosertifikātu ēka atbilst C klasei un tās atsauces vērtība ir 83,5 kWh/m2. Enerģijas patēriņš tiek novērtēts 120,6 kWh/m2 gadā, primārais enerģijas novērtējums ir 164,2 kWh/m2 gadā, bet oglekļa dioksīda emisijas novērtējums ir 9,66 kgCO2/m2 gadā.

Projekta pasūtītājs:
SIA "Rīgas namu pārvaldnieks"
Projekta autors:
SIA JaunRīga ECO, Normunds Pavārs
Galvenais būvuzņēmējs:
SIA "PRIME SERVICE"
Būvdarbu vadītājs:
Jānis Škaraveckis
Būvuzraugs:
SIA "RS Property"

Projekta apraksts:

Daudzdzīvokļu ēka Viestura prospektā 83, Rīgā ekspluatācijā nodota 1956. gadā, bet atjaunošana veikta 2018. gadā. Ēkas kopējā platība 1151,40 m2. Ēkas pamati būvēti no nepārtraukta ķieģeļu klājuma. Ārsienas būvētas no izdedžu betona blokiem. Pārsegums koka, siltināts. Virszemes stāvu skaits – 2. Pirms atjaunošanas netika izmantoti alokatori un termoregulatori. Ēkas ārsienas veidotas no izdedžu betona blokiem un fasādes virsmas siltināšana veikta ar akmens vati Paroc Linio 10, vai ekvaviletu b=150mm (λ≤0,036W/(mk)). Bēniņu pārsegums veidots no koka un bēniņu pārseguma siltināšana veikta ar beramo akmensvati b=300mm (λ≤0,041W/kM). Sienu siltināšana bēniņos, no iekšpuses, ar akmens vati 50 mm plāksnēm (λ≤0,036W/kM). Jumta seguma šīferis nomainīts pret profilētā skārda segumu. Profilēts skārds (Trapecveida lokšņu profils T 20). Veikta durvju nomaiņa un uzstādītas slēdzamas PVC durvis. Nomainīti kāpņu telpas logi pret PVC profilu ar 5 kamerām, 2 stiklu ar selektīvo pārklājumu Uw≤1,1 W/m2K. Montāžai izmantotas Soudal Folienband Outside logu lenta un montāžas putas, kā arī Soudal Folienband Inside logu lenta. Logu un durvju ailes siltinātas ar minerālvates ISOVER RKL 31 plāksnēm 30 mm biezumā. Ēkai ir centralizētā siltumapgāde un siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras. Siltumenerģijas uzskaite tiek veikta vienoti siltuma mezglā. Karstā ūdens sagatavošana nenotiek centralizēti, tā notiek lokāli un uzskaite tiek veikta individuāli katrā dzīvoklī, uzskaitot karstā ūdens apjomu. Attiecībā uz ventilāciju ēkā ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa. Renovācijas laikā veikta iekšējo elektrotīklu renovācija: atjaunots ēkas iekšējais elektrotīkls. Izveidota energoefektīvas teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana (taimeri, kustības/klātbūtnes sensori). Attiecībā uz ēkas energoefektivitāti ēkas kopējais energoefektivitātes novērtējums ir 901.84 kWh/m2 gadā, kas atbilst kopējam elektroenerģijas patēriņam, ievērojot, ka koriģētais siltumenerģijas patēriņš apkurei un karstajam ūdenim ir nulle.

Projekta pasūtītājs:
SIA Merks
Projekta autors:
Aivars Kagainis, SIA Projektu birojs Grietēns un Kagainis
Galvenais būvuzņēmējs:
SIA Merks
Būvdarbu vadītājs:
Artis Šmits
Būvuzraugs:
Jānis Putniņš

Projekta apraksts:

Daudzdzīvokļu ēka Gaiļezera ielā 15, Rīgā ekspluatācijā nodota 2018. gadā. Ēkas kopējā platība 3049.5 m2, apbūves laukums 444.6 m2, būvtilpums 10961 m3. Ēkai ir 9 virszemes stāvi; pamati – dzelzsbetona pāļi, monolītais dzelzsbetons, karkass – dzelzsbetona saliekamās konstrukcijas, ārsienas – daudzslāņu saliekamie dzelzsbetona paneļi. Ēkas ārsienas siltinātas ar PAROC akmens vati 120 mm biezumā. Bēniņu pārsegumu veido dzelzsbetona paneļi un siltināšanai izmantots keramzītbetons slīpumu veidošanai 50 – 110 mm, PAROC ROS30 biezumā 330 mm. Pagraba/grīdas pārsegumu veido dzelzsbetons un putupolistirola EPS 100 siltinājums 100 mm biezumā. Jumta segumam izmantota ruļļu materiāla hidroizolācija un siltinājumam PAROC ROS30 biezumā 330 mm. Montāžai izmantota SOUDAL blīvējošā PE aukla, briestošā lenta Pro Clima Contega Fiden EXO. Tvaika izolācijas lenta SIGA Fentrim 20, vēja barjeras lenta SIGA Fentrim IS2. Montāžas putas SOUDAFOAM GUN MAXI 70. Ēkai ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras, temperatūra tiek pazemināta naktī un brīvdienās, kā arī individuāli ar termoregulatoriem. Tiek veikta vienotā siltumenerģijas uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Karstā ūdens sagatavošana notiek centralizēti siltuma mezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana notiek siltuma mezglā. Ir vienotā siltumenerģijas uzskaite kopā apkurei un siltā ūdens sagatavošanai. Attiecībā uz ventilāciju ēkai ir dabiskā pieplūde un mehāniskā nosūce, uzstādīts gaisa vārsts VTK-100 un VTK-160 AIRVENT. Izveidota energoefektīvas teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana (taimeri, kustības/klātbūtnes sensori), izveidota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma un ēka aprīkota ar dūmu detektoriem. Saskaņā ar Energosertifikāta datiem ēkas koriģētais siltumenerģijas patēriņš apkurei ir 49.49 kWh/m2 gadā, karstā ūdens sagatavošanai 8.95 kWh/m2 gadā.