• Nominācija

  • Gads

  • Pilsēta

  • Tikai laureāti

  • Projekta autors

  • Būvuzņēmējs

  • Pasūtītājs / Uzņēmējs

Objekti

Objekta nosaukums Adrese Novads/pilsēta

Projekta pasūtītājs:
Latgales 237, Rīga dzīvokļu īpašnieku kopība
Projekta autors:
SIA 4E
Galvenais būvuzņēmējs:
SIA “A CELTNE”
Būvdarbu vadītājs:
Andris Rutkovskis
Būvuzraugs:
SIA RS Property, Raitis Stuklis

Projekta apraksts:

Daudzdzīvokļu ēka Latgales ielā 237, Rīgā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1954. gadā. Tās kopējā platība 2616,41 m2, apbūves laukums 616,3 m2, būvtilpums 9848 m3. Ēkai ir 5 stāvi ar pagrabu un bēniņiem. Ēkai ir taisnstūrveida konfigurācija, trīs kāpņu telpas. Ieejas ēkas kāpņu telpās ir tikai ēkas vienā pusē. Kopā ēkā ir 55 dzīvokļi. Ēkas plānojums atbilst attiecīgas ēku grupas plānojumam un izmantošanas veidam. Ēkā izbūvēts pagrabs, kurā atsevišķā telpā izvietots siltummezgls, sadalošās inženierkomunikācijas – ūdensvada, kanalizācijas un apkures cauruļvadi. Apsekotajai ēkai ir izbūvēti saliekamā betona pamatu bloku mūra lentveida pamati. Pagraba nesošās ārsienas veido saliekamā betona pamatu bloku mūra sienas 400 mm platumā ar cementa-kaļķu javas apmetumu ārpusē. Pagrabstāva nesošās starpsienas ir veidotas no betona pamatu blokiem un ķieģeļu mūra. Ēkas virszemes daļai kā galvenās sienas kalpo silikātķieģeļu mūra ārsienas un vidējā starpsiena, kāpņu telpas sienas, kuras funkcionāli kvalificējamas kā nesošās. Šo sienu biezums dažādās vietās ir atšķirīgs – starpsienas 250 mm, 380 mm, bet ārsienas 510 mm biezas. Ēkas pagrabstāva pārsegumu veido riboti saliekamā dzelzsbetona paneļi, kuru kopējais augstums ir 350 mm. Pārējos starpstāvu pārsegumus veido 220 mm augsti dobumotie saliekamā dzelzsbetona paneļi. Kāpņu telpu pārsegumus virs 5. stāva veido 120 mm biezi monolītā dzelzsbetona paneļi. Būves telpisko noturību nodrošina pamatu, nesošu sienu, pārsegumu un jumta elementu saistība.

Renovācijas laikā ēkas silikātķieģeļu ārsienas siltinātas ar 200 mm biezu minerālvati ISOVER KL 35 (λ = 0,035 W/(mK)) un 30 mm biezu vēja izolāciju ISOVER RKL 31 (λ = 0,031 W/(mK)). Sienas konstrukcijas U vērtība ir U = 0,18 W/(m2K). Piektā stāva bēniņu dzelzsbetona pārsegums siltināts ar 300 mm biezu beramo minerālvati uz esošās izdedžu siltumizolācijas, λ ≤ 0,041 W/(mK) pirms tam zem spārēm ierīkojot vēja izolācijas aizsargbarjeru. Pārseguma konstrukcijas U vērtība U = 0,13 W/(m2K); Ψ = 0,20 W/(mK). Veikta pagraba griestu siltināšana ar Paroc CGL 20cy 150 mm; 100 mm un 60 mm biezumā, Paroc CGL 2, Paroc CGL 20cy 60 mm uz ribām un ribu vertikālā daļā 150 mm, Paroc CGL 20cy 100 mm uz aizbetonējumiem.

Ēkai veikta jumta nomaiņa uzklājot šķiedrcementa viļņotās loksnes ETERNIT KLASIKA. Uzstādītas 3 jaunas ārdurvis ar siltuma caurlaidību 1.8 W/(m²K) un 3 jaunas vējtvera durvis no koka. Veikta 25 logu nomaiņa veikta dzīvokļu īpašumos. 12 logi nomainīt kāpņu telpās, 15 logi pagrabā. Logi izgatavoti no PVC ar trīs stiklu paketēm, kuru kopējais Uw ≤ 1,0 W/(m2K) (Uf ≤ 1,3 W/(m2K); Ug ≤ 0,6 W/(m2K) ar stiklu atdalītājiem no kompozītā materiāla Ψg ≤ 0,04 W/(mK); g ≥ 0,5)), Ψieb = 0,10 W/(mK).

Montāžai izmantota hermetizējoša lenta Pro Clima Contega SL (tvaika izolācija) (maināmo logu un durvju ailu perimetra hermetizēšanai). Visu logu un durvju ailu perimetra hermetizēšanai Izmantota hermetizējoša lenta Pro Clima Contega EXO (vēja izolācija). Montāžai izmantotas arī poliuretāna putas Penosil Premium Elastic Gunfoam.

Ēkā ir centralizētā siltumapgāde. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras un individuāli ar termoregulatoriem. Siltumenerģijas uzskaite tiek veikta individuāli ar alokatoriem. Ēkā ir centralizētā karstā ūdens sagatavošana siltuma mezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana ēkā notiek siltuma mezglā. Siltumenerģijas uzskaite karstā ūdens sagatavošanai ir gan kā vienotā uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai siltummezglā, gan kā attālināti nolasāmi karstā ūdens skaitītāji.

Attiecībā uz ventilāciju ēkā ir dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce, logos uzstādīti gaisa pieplūdes vārsti Ventsys®.

Ēkā veikta iekšējo elektrotīklu renovācija: atjaunots ēkas iekšējais elektrotīkls, izveidota energoefektīvas telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana. Dzīvokļos uzstādīti dūmu detektori.

Saskaņā ar ēkai piešķirto energosertifikātu tā atbilst C klasei ar primārās enerģijas patēriņa novērtējumu 135 kWh/m² gadā.

Savukārt, pēdējās apkures sezonas izmērītie dati liecina, ka ēka sasniegusi B klasi apkurei ar patēriņu 44 kWh/m² gadā.

Projekta pasūtītājs:
Biedrība Bauskas 53
Projekta autors:
SIA 4E
Galvenais būvuzņēmējs:
Pilnsabiedrība P un S BŪVNIECĪBA
Būvdarbu vadītājs:
Jānis Spīķis
Būvuzraugs:
SIA LEVARE

Projekta apraksts:

Daudzdzīvokļu ēka Bauskas ielā 53, Rīgā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1960. gadā. Tā ir 318. sērijas 4-stāvu, silikātķieģeļu ēka ar pagrabu, tā dēvētā hruščovka. Ēkā iepriekš netika izmantoti alokatori un termoregulatori.

Renovācijas laikā ēkas ārsienas siltinātas ar Isover STANDARD 35, 150 mm, λ≤0,035 W/mK un Isover STANDARD 35, 50 mm, λ≤0,035 W/mK. Cokola daļa siltināta ar FINNFOAM F-300 FL, 180mm, λ≤0,036 W/mK. Hidroizolācijai izmantot bituma-kaučuka mastika. Veikta arī veco balkonu demontāža un jaunu balkonu konstruktīvā izbūve.

Bēniņu dzelzsbetona pārsegums siltināts ar Isover KV 041, 300 mm, λ≤0,041 W/mK. Bēniņu gala siena no iekšpuses siltināta ar Isover Fasoterm 35, 150 mm, λ≤0,035 W/mK. Bēniņu lūkai izmantots Multiplats, ar U vērtību 1,25 W/(m2K), EI30. Pagraba/grīdas pārseguma dzelzsbetona paneļi siltināti ar PAROC CGL 20cy, 100 mm, λ≤0,037 W/mK.

Jumtam ir koka konstrukcija un uzklāts jauns segums Ruukki jumta segums Classic C 50 plus matt SR35-475C 0,5 mm RR23. Jumta karnīze siltināta ar Isover Fasoterm 35, 50 mm, λ≤0,035 W/mK.

Ēkā uzstādītas jaunas tērauda ārdurvis, U=1,8 W/(m2K). Uzstādīti jauni PVC logi, Uw no 0,81 līdz 0,92 W/(m2K) (atkarībā no loga veida) un ierīkoti Ventsys vārsti.

Montāžai izmantotas blīvējošās putas PENOSIL GoldGun 65 plus, CONTEGA SOLIDO SL un EXO lentas, fasādei Isover OL-A, 30 mm, λ≤0,031 W/mK, cokolam Finnfoam, 20 mm, λ≤ 0,031 W/mK.

Ēkā ir centralizētā siltumapgāde un siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras. Ēkā ir vienotā siltumenerģijas uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai, kā arī tiek veikta individuālā uzskaite ar alokatoriem. Karstā ūdens sagatavošana ēkā notiek centralizēti siltuma mezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana notiek siltuma mezglā. Tiek veikta vienotā siltumenerģijas uzskaite kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai. Attiecībā uz ventilāciju ēkā tiek izmantota vēdināšana.

Saskaņā ar ēkai piešķirto energosertifikātu tā atbilst B klasei ar primārās enerģijas patēriņa novērtējumu 124 kWh/m² gadā. Savukārt, pēdējās apkures sezonas izmērītie dati liecina, ka ēka sasniegusi B klasi apkurei ar patēriņu 44 kWh/m² gadā.

Projekta pasūtītājs:
Biedrība Kartupeļu 19
Projekta autors:
SIA 4E
Galvenais būvuzņēmējs:
SIA PRO DEV
Būvdarbu vadītājs:
Jānis Borisēvičs
Būvuzraugs:
SIA Būvprojektu Vadības Birojs

Projekta apraksts:

nominācijā “Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka” – 1.vieta.

Daudzdzīvokļu ēka Kartupeļu ielā 19, Rīgā, pirmreizējā ekspluatācijā nodota 1969. gadā. Tā ir piecu stāvu silikātķieģeļu ēka ar pagrabu un kopējo platību 3165,79 m2. Ēkā iepriekš netika izmantoti alokatori un termoregulatori. 

Renovācijas laikā silikātķieģeļu ārsienām izveidota ventilējamā fasāde un sienas siltinātas ar minerālvati Isover KL-35, b=200mm. Vēja izolācijai izmantota minerālvate Isover RKL-31, b=30mm. Bēniņu pārseguma dzelzsbetona paneļi siltināti ar beramo siltumizolāciju Isover KV041, b=350. Pagraba/grīdas dzelzsbetona pārsegums siltināts ar akmens vates lamelām PAROC CGL, b=150mm. Jumta segumam esošais šīferis nomainīts pret jaunu jumta segumu ETERNIT KLASIKA. Veikta arī logu nomaiņa. Montāžai izmantota hermetizējošā lenta Pro Clima Contega SL, poliuretāna putas Penosil Premium Elastic Gufoam

Ēkai ir centralizētā siltumapgāde un veikta pāreja no viencauruļu uz divcauruļu apkures sistēmu. Siltuma regulēšana ēkā notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras un individuāli ar termoregulatoriem. Ēkā ir vienotā siltumenerģijas uzskaite siltuma mezglā kopā apkurei un karstā ūdens sagatavošanai, kā arī individuāli ar alokatoriem. Karstais ūdens tiek sagatavots centralizēti siltummezglā. Karstā ūdens temperatūras regulēšana notiek siltuma mezglā. 

Attiecībā uz ventilāciju ēkā ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa.  

Veikta arī iekšējo elektrotīklu renovācija: atjaunots ēkas iekšējais  elektrotīkls. Izveidota energoefektīvas teritorijas  vai telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana. 

Pēc renovācijas laikā no 2022. gada jūnija līdz 2023.gada aprīlim kopējais siltumenerģijas patēriņš bija 235,36  MWh jeb 91  kWh/m2. Tikai apkurei no 2022. gada oktobra līdz 2023. gada aprīlim bija 100,257 MWh jeb 39 kWh/m2.   

Ēka atjaunota piesaistot Eiropas Savienības fondu līdzfinansējumu
Apkure pēc ēkas atjaunošanas (izmērītais) 38.06 kWh/m2, Kopējais siltumenerģijas ietaupījums ir 60 %

Video: https://youtu.be/srQ6zeRZWoE